terms

Devletin tehlikeli yollarda bulunan bazı noktalara ve genelde şehir içinde ve daşında bulunan önemli yerlere kurdurduğu sabit hız radar kutuları vardır ve gizli değildirler. Yandaki resimde görüldüğü gibi önceden bilgi tabelaları ile şöförlere uyarı yapılmaktadır.

KKTC’de araç kullanırken yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi yol kenarlarında bulunan bu tip uyarılara dikkat etmeniz gerekiyor, tabelalarda hız limiti ve üzerinde ayrıca kamera resmi ile sabit hız radarı uyarısı yapılıyor.

Genel olarak yerleşim yeri içinde bulunan kameralarda 50 KM’yi yerleşim yeri dışındaki kameralarda ise 65 KM’yi geçmemeniz gerekiyor.

Bazı kameralar çift şeritte yani hem gidiş hem de dönüş olarak hız kontrolü yapmaktadır. Bu yüzden kameradan uzaklaşıncaya kadar hız limitini korumaya özen gösteriniz.

Radar cezalarından sonra en çok yaygın bir diğer ceza da yanlış park cezalarıdır. Yanlış parktan dolayı ceza alırsanız ülkeden çıkmadan önce ödeme yapmalısınız. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen cezalar yine katlanarak çoğalır ve bir sonraki KKTC ziyaretinizde size tebliğ edilerek tahsil edilir. Yanlış Park cezaları bulunduğunuz yerin belediye zabıta ekipleri tarafından yazılmaktadır.

Araç kiraladığınızda aracın sözleşmesi sizin adınıza olacağından bu sabit radar cezaları adınıza yazılacak ve bir sonraki KKTC’ye girişinizde bilgisayardaki isminizin kayıtlarından ceza tutarı KKTC polisi tarafından size tebliğ edilecektir. KKTC’den çıkış yapana kadar veya çıkış yaptığınız sırada bu bedeli sizden ödemenizi talep edeceklerdir.

Radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile sabittir. İtirazınız durumunda resminizle birlikte size ıspat edilebilir.

Daha önceki ziyaretinizdeki ceza aldığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki polis müdürlüğüne ait telefonlardan bilgi sorabilirsiniz.

Polis Merkez Genel Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri Telefonları:

Polis Genel Müdürlüğü ve Bölüm Müdürlükleri +90 392 2283411

Lefkoşa Polis Müdürlüğü +90 392 2283311

Gazimağusa Polis Müdürlüğü +90 392 3665310

Girne Polis Müdürlüğü +90 392 8152125